جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

دستور اژه‌ای به مراجع قضائی؛ برای اجرایی شدن سیاست‌های مرتبط با حجاب آماده باشید

رئیس قوه قضائیه به تمامی مراجع ذی‌ربط قضائی دستور داد: آمادگی لازم را برای همکاری و حمایت از اجرایی شدن سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی و مقولات مرتبط با آسیب‌های اجتماعی و موضوع حجاب داشته باشید.
1401110716283554126913314

به گزارش پایگاه خبری طالشوند به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، رئیس دستگاه قضا امروز (دوشنبه 21 فروردین) طی سخنانی در نشست شورای عالی قوه قضائیه، ضمن تسلیت و تعزیت ایام شهادت مولی‌الموحدین امیرالمؤمنین علی(ع) و گرامیداشت لیالی پرفضیلت قدر، در آستانه روز جهانی قدس به موضوع جنایت‌های رژیم موقت صهیونیستی پرداخت و اظهار کرد: این روزها صهیونیست‌ها بر جنایت‌های خود در قدس شریف و بخش‌های دیگری از فلسطین افزوده‌اند و این جنایت‌افروزی نیز نه از روی قدرت که از روی ضعف و استیصال و درماندگی به‌واسطه مشکلات داخلی‌شان است. هر انسان منصفی چه مسلمان و چه غیرمسلمان با مشاهده جنایت‌های صهیونیست‌ها بر ماهیت نژادپرستانه و جنایتکارانه رژیم اسرائیل پی می‌برد. امیدواریم در نتیجه اقدامات و صلابت جبهه مقاومت، هر چه زودتر شاهد زوال این رژیم منحوس و کودک‌کش باشیم.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با تبیین مقوله مهم تولید علم و ثروت در کشور، این مقوله را مرتبط با عزت و استقلال ملی دانست و در این مبحث بر اهمیت خودسازی و انسان‌سازی و حمایت و صیانت از نیروی انسانی و رشد این نیرو به عنوان ثروت اصلی هر جامعه، اشاره کرد.

رئیس دستگاه قضا در همین راستا به تلاش مستکبران برای به انحصار درآوردن علم و ثروت در دنیا و استعمار و استثمار ملل دیگر اشاره کرد و گفت: مستکبران برای آنکه علم و ثروت را کاملاً در انحصار خود دربیاورند، نخبگان سایر جوامع را شناسایی می‌کنند و چنانچه نتوانستند در جذب و مانع‌تراشی در کار و عمل آنها موفق گردند، به از بین بردن آنها مبادرت می‌ورزند.

رئیس عدلیه ضمن گرامیداشت 20 فروردین، روز ملی فناوری هسته‌ای و یاد و خاطره شهدای صنعت هسته‌ای کشورمان از جمله شهیدان شهریاری، علی‌محمدی، احمدی روشن، رضایی‌نژاد و فخری‌زاده، گفت: ‌دشمنان ملت ایران چون با تولید علم و ثروت در کشور ما مخالف‌اند، دست به جنایت علیه دانشمندان هسته‌ای ما زدند؛ این دشمنان جنایت‌پیشه می‌خواهند در مقابل خودکفایی ملل مستقل بایستند و آنها را وابسته و ضعیف نگه دارند.

اژه‌ای در ادامه با اشاره تأکیدات رئیس ‌جمهور ناظر بر اعلام برنامه دولت برای تحقق شعار سال، بار دیگر به تمامی مسئولان قضائی دستور داد به محض اعلام برنامه‌های ضدتورمی از سوی مسئولان اقتصادی در راستای کمک به دولت و برنامه‌های آن برای مهار تورم و رشد تولید، از هیچ مساعدت و حمایتی دریغ نورزند و در این راستا با توجه به اهمیت بالای موضوع، بیش از آنچه که تکلیف اداری است، عمل کنند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه نشست امروز با اشاره به سفر هیئت عالی قضائی به استان البرز در پنجشنبه گذشته و مصوبات این سفر، بر توجه ویژه در راستای عملیاتی شدن این مصوبات تأکید کرد و عمل مسئولان به وعده‌ها و اهتمام آنها به اجرایی شدن مصوبات را بالاترین امیدبخشی برای مردم دانست.

رئیس دستگاه قضا افزود: گلایه‌ای که در میان مردم استان البرز و مسئولان آن وجود داشت این بود که در سفرهای استانی گذشته، چه از ناحیه دولت و چه از ناحیه قوه قضائیه، بخش قابل توجهی از مصوبات عملیاتی نشده است.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به دیدارها و ملاقات‌های چهره‌به‌چهره چند ساعته مسئولان قضائی با مردم مناطق مختلف استان البرز، بر رسیدگی سریع به نامه‌ها و درخواست‌های مردمی که در جریان سفر به این استان واصل شده است نیز تأکید کرد.

رئیس عدلیه همچنین ضمن تأکید بر تجهیز نیروی انسانی دادگستری البرز و تخصیص بودجه مصوب شده در این راستا، خطاب به مسئولان عالی قضائی تأکید کرد که گزارش بازدیدهای خود از بخش‌های مختلف قضائی این استان را برای پیگیری و عملیاتی شدن مصوبات، سریعاً به حوزه ریاست قوه قضائیه، ارائه کنند.

اژه‌ای در ادامه به تمامی مراجع ذی‌ربط قضائی دستور داد تا آمادگی لازم را برای همکاری و حمایت از اجرایی شدن سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی و مقولات مرتبط با آسیب‌های اجتماعی و موضوع حجاب را داشته باشند.

رئیس قوه قضائیه در همین راستا بر حمایت از نیروهای انتظامی و امنیتی در راستای شناسایی جریان‌های وابسته و مرتبط با سرویس‌های جاسوسی بیگانه که اهداف خاصی را در قضیه ناهنجاری‌های اجتماعی دنبال می‌کنند، تأکید کرد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به روند مبارزه با ناهنجاری‌های اجتماعی اضافه کرد: همگان باید خود را ملزم به قانون‌مداری و رعایت الزامات قانونی بدانیم و مواردی نیز که در این مقوله مرتبط با قوه قضائیه و سایر دستگاه‌هاست، با تدبیر و قوت انجام خواهد گرفت.

دستور رئیس قوه قضائیه برای تعطیلی زندان رجایی‌شهر

در بخش دوم جلسه شورای عالی قوه قضائیه، محسنی اژه‌ای با اشاره به ضرورت ساماندهی زندان‌های مستقر در استان البرز به منظور رفاه حال ساکنان و مردم این استان، به رئیس سازمان زندان‌ها دستور داد تا تمهیدات و مقدمات لازم را برای تعطیلی زندان رجایی‌شهر و اقدامات متعاقب بعدی صورت دهد.

رئیس قوه قضائیه در همین راستا گفت: موضوع انتقال زندانها‌ از مناطق شهری باید پس از مصوب شدن در بخش‌های مربوطه و فراهم آمدن مقدمات لازم، در اسرع وقت اجرایی شود تا حلاوت آن در کام مردم بماند و نباید در این خصوص تأخیر و اتلاف وقتی صورت گیرد.

وی افزود: در قضیه انتقال زندان سمنان که از مصوبات سفر بهمن‌ماه سال 1399 هیئت عالی قضائی بود، شاهد تأخیر در اجرای کامل این امر بودیم؛ موضوعی که سبب می‌شود حلاوت یک اقدام امیدوارکننده برای مردم، کم شود. آن دسته از تصمیمات امیدوارکننده برای مردم، به شرطی حلاوت را به کام آنها می‌نشاند که با سرعت تحقق یابند.

همچنین در این جلسه، حجت‌الاسلام منتظری، دادستان کل کشور به ارائه گزارشی از عملکرد تفصیلی دادستانی کل در سال 1401 در حوزه‌های مختلف از جمله همکاری با دستگاه‌ها و نهادهای امنیتی، بازرسی از دادگاه‌های عمومی، انقلاب، انتظامی و دادگاه‌های بخش، نظارت بر دادسراها، مقابله با شبکه‌های کلاهبرداری و شرط‌بندی در فضای مجازی، صدور کارت ضابطیت، بازرسی از مراکز نگهداری معتادان، نظارت‌های الکترونیکی و راه‌اندازی سامانه‌های هوشمند پرداخت.

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام پورخاقان، رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح نیز با اشاره به هزار و 567 مورد بازدید و سرکشی مسئولان این سازمان در ایام تعطیلات نوروز سال جاری اظهار کرد: از روز 25 اسفند 1401 تا 13 فروردین سال جاری، همکاران ما از 523 مرکز انتظامی اعم از کلانتری‌ و پاسگاه‌، 283 مرکز گشت راهور و 77 مرکز حمل و نقل اعم از راه‌آهن، فرودگاه‌ و پایانه مسافربری بازدید کردند.

وی افزود: طی این 17 روز، از 280 بازداشتگاه امنیتی و غیرامنیتی، 26 یگان مرزی و 378 مرکز تخصصی از جمله پلیس مواد مخدر، فتا و آگاهی، سرکشی به عمل آمد.

پورخاقان با اشاره به 267 مورد ملاقات تفصیلی خود با مراجعه‌کنندگان طی سال 1401 گفت: در سال گذشته رؤسای سازمان قضائی نیروهای مسلح 5 هزار و 932 مورد و دادستان‌های نظامی 11 هزار و 705 مورد ملاقات چهره به چهره و بدون واسطه با مردم و مراجعه‌کنندگان داشتند.

حجت‌الاسلام مظفری، رئیس دیوان عدالت اداری نیز طی سخنانی گفت: دیوان عدالت اداری در راستای پیشگیری از ورود حجم بالای‌ پرونده‌ها به این دیوان، طی سال گذشته 46 نشست و جلسه مشترک نتیجه‌محور را با 19 وزارتخانه و 3 سازمان (تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی و شهرداری تهران) برگزار کرد که برگزاری این نشست‌ها در جلوگیری از ورودی حجم بالای پرونده‌ها به دیوان عدالت اداری نقش قابل توجهی داشت.

وی با اشاره به ارسال کارنامه عملکرد 17 وزارتخانه و 3 سازمان برای آنها از سوی دیوان عدالت اداری در سال 1401، گفت: طی سال گذشته در نتیجه اقداماتی که صورت گرفت، تمام آراء هیئت عمومی دیوان عدالت اداری از بدو تأسیس دیوان تا 16 اسفند 1401 در سامانه ساعد (بانک آرای صحیح دیوان عدالت اداری) بارگذاری شد و در دسترس عموم قرار گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.