جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

شبی که یلدای مردم با خون 100 شهید سرخ شد/ هدیه حقوق‌بشر غربی برای یک سنت ایرانی

ساعت 12:30 روز 30 آذرماه سال 1365 ناگهان آسمان کرمانشاه تیره شد و تا ساعت ۱۳:۳۰ قسمتی از شهر آماج حملات وحشیانه بمب‌های خوشه‌ای قرار گرفت و قرمزی دانه‌های انار با خون کودکان پیوند خورد.
شب+یلدا

به گزارش پایگاه خبری طالشوند،‌ به نقل از گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس؛ امروز ۳۰ آذرماه سال ۱۳۶۵ است! خیابان‌های منتهی به مراکز خرید کرمانشاه مملو از جمعیتی است که خودشان را برای برگزاری شب یلدا آماده می‌کنند. در دست کودکی انار قرمز رنگی قرار دارد و پیرمردی که بساط فروشش را پهن کرده است تا آجیل‌های سنتی شهرشان را بفروشد. مادری که با کودک شیرخواره‌اش در حالی که سبد خریدی در دست دارد، به سوی مغازه سبزی فروشی می‌رود. مأمور راهنمایی و رانندگی آن طرف خیابان در حال هدایت خودروهای عبوری است. ساعت ۱۲:۳۰ است.

شرایط عادی است و همه به شب می‌اندیشند. افراد بیشماری در خیابان‌های آزادی، کوچه یخچال، میدان شهید گمنام، سبزه میدان، چهار راه آبادانی مسکن، کارخانه نساجی، هوانیروز، صالح آباد، کشمیر، شریعتی، دلگشا، کسری، کوی فرهنگ، خیابان اشک تلخ، مدرس، بانک ملی، پادگان بروجردی، نواب و جلوخان حضور دارند و ناگهان آسمان تیره می‌شود تا ساعت ۱۳:۳۰ این قسمت شهر آماج حملات وحشیانه بمب‌های خوشه‌ای قرار می‌گیرد و قرمزی دانه‌های انار با خون کودکان پیوند می‌خورد.

مردم مات و مبهوت به همدیگر نگاه می‌کنند. ثانیه‌ای نمی‌گذرد که مردم به صورت خودجوش به کمک هم می‌آیند و بعد هم صدای آژیر آمبولانش قطع نمی‌شود. در میان همهه‌ها، صدای شعار مردم هم بلند می‌شود تا بگویند هر چقدر ما را بکشید ملت ما بیدارتر و مقاوم‌تر می‌شود.

هنوز بسیاری از پیکر شهدا در زیر آوار است. کارها زیاد است و تمامی ندارد تا اینکه دوباره ساعت ۱۶:۴۵ محله‌‌های وکیل آقا، پل چوبی، لشگر، دبیر اعظم، مصوری، فردوسی، ۲۲ بهمن، جوانشیر و چندین منطقه دیگر شهر مورد آماج حملات موشکی قرار می‌گیرد. کل شهر عزادار می‌‌شود و خانه‌های بیشماری هم تخریب می‌شود. امشب کرمانشاه مقاوم یلدایش را با خون قرمز ۱۰۰ شهید و ۳۰۰ مجروح سپری کرد.

پایان پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.