جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اندیشکده آمریکایی: سیاست مهار تهران فروپاشیده/خلیج فارس در کنترل ایران است

یک نهاد تحقیقاتی در دانشگاه استنفورد ضمن اذعان به سیاست مهار تهران نوشته ایران موافق شده کنترل خلیج فارس را در دست بگیرد.
14020225001047_Test_PhotoN

به گزارش پایگاه خبری طالشوند به نقل از فارس، اندیشکده «هوور» که یک نهاد تحقیقاتی واقع در دانشگاه «استنفورد» در ایالت کالیفرنیا است در تحلیلی از جمهوری اسلامی ایران به عنوان «دشمن رام‌نشدنی» آمریکا یاد کرده و نوشته سیاست مهار ایران دچار فروپاشی شده است.

این اندیشکده نوشته است: «حکومت مذهب‌سالار ایران دشمن رام‌نشدنی آمریکا است. چندین دهه است که سیاست زیربنایی آمریکا مهار توانایی ایران برای استفاده از فشارهای سیاسی، فتنه‌انگیزی و نیروهای نیابتی جهت تبدیل شدن به قدرت مسلط در منطقه خلیج فارس بوده است.»

در ادامه این مطلب آمده است: «از سال ۲۰۱۸، تحریم‌ها از صادرات نفت ایران جلوگیری کرده‌اند تا باعث توقف برنامه هسته‌ای تسلیحاتی این کشور شوند، اما این سیاست مهار در حال فروپاشی است.»

اندیشکده هوور ادعا کرده در سال ۲۰۲۰ تعداد کشتی‌های خارجی که علی‌رغم تحریم‌ها نفت ایران را منتقل می‌کردند ۷۰ کشتی بود، امروز ۳۲۲ کشتی این کار را انجام می‌دهند.

مطابق این ادعا، ۴ سال پیش میزان صادرات نفت ایران توسط این کشتی‌های ناشناس ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود در حالی که در سال ۲۰۲۳ این رقم به دو برابر، یعنی ۱ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کرده است.

اندیشکده هوور در ادامه مدعی شده ایران اقدام آمریکا در توقیف محموله‌های نفتی خود را جبران کرده است.

این اندیشکده نوشته روز ۱۰ مارس سال ۲۰۲۲ آمریکا اقدام به توقیف دو محموله نفتی ایران به ارزش حدود ۳۸ میلیون دلار کرد؛ در مقابل ایران روز ۲۷ آوریل این حرکت را با توقیف یک سوپرنفت‌کش که به بزرگی یک ناو هواپیمابر بوده تلافی کرده است.

هوور نوشته نفت‌کش توقیف‌شده توسط ایران حامل ۱.۵ میلیون بشکه نفت خام بوده که سه برابر ارزش محموله نفتی توقیف‌شده توسط آمریکا در یک سال قبل‌تر بوده است.

طبق این تحلیل، این کشتی حامل نفت خریداری‌شده از کویت بوده و قرار بوده در ایالت هیوستون تحویل داده شود که توسط ایران توقیف شده و توسط تلویزیون دولتی نمایش داده است.

در ادامه این مطلب به تلاش رسانه‌های آمریکا برای بی‌اعتنایی به خبر توقیف نفت‌کش فوق اشاره شده و آمده است: «در اینجا فقط در خبرهای اقتصادی به موضوع توقیف این نفتکش اشاره شد.»

این اندیشکده در پایان مطلب خود نوشته است: «در هفت دهه گذشته نیروی دریایی ما ضامن تجارت و عبور امن در آب‌های بین‌المللی بوده است اما حالا نیروی دریایی ما در برابر دزدی دریایی آشکار ایران کاری انجام نمی‌دهد. ایران کنترل خلیج فارس را به دست گرفته است.»

در روزهای گذشته مقام‌های دولت ایالات متحده تلاش کرده‌اند با مانور بر روی موضوع «آزادی تردد دریایی» به ترویج ایران‌هراسی بپردازند.

به عنوان مثال، روز جمعه بعد از آنکه مقام‌های دستگاه‌های مختلف دولت آمریکا ایران را به «مزاحمت برای تردد کشتی‌ها» متهم کردند پنتاگون اعلام کرد قصد دارد شمار کشتی‌ها و هواپیماهای خود برای گشت‌زنی در تنگه هرمز را افزایش دهد.

ابتدا جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت: «امروز وزارت دفاع مجموعه اقداماتی برای تقویت وضعیت دفاعی‌مان در خلیج ع.ر.ب.ی (خلیج فارس) به کار خواهد گرفت.»

بعد از ادعاهای جان کربی، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحریان هم اعلام کرد که پنتاگون قصد دارد شمار کشتی‌ها و هواپیماهای گشت‌زنی خود در تنگه هرمز را افزایش دهد.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مدعی شده هدف واشنگتن از این تصمیم جلوگیری از توقیف کشتی‌های بیشتر توسط ایران است.

«آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا هم در دیدار با همتای کویتی خود مدعی شد مزاحمت‌های ایران برای کشتی‌های تجاری با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد و امنیت و ثبات منطقه را مختل می‌کند.

ادعاهای مقام‌های آمریکایی در حالی است که دولت این کشور سابقه دیرینه‌ای در توقیف کشتی‌های کشورهای دیگر برای اجرای قوانین تحریمی سرزمینی خود، بدون آنکه مورد موافقت کشورهای دیگر قرار گرفته باشد، دارد.

 

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.