جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تأیید تناسبی‌شدن انتخابات مجلس در تهران توسط شورای نگهبان

شورای نگهبان تناسبی‌شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران را تأیید کرد.
1401122412161520327241344

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری که صبح امروز (شنبه 3 تیر) برگزار شد، با اشاره به آخرین طرح و لوایح مورد بررسی در شورای نگهبان گفت: لایحه موافقتنامه بین دولت ایران و دولت کرواسی درباره کمک به همکاری گمرکی تنها ایرادی که در مرحله قبل داشت مرتبط با استفاده از واژگان غیرفارسی بود که با اصلاحات صورت‌گرفته از سوی مجلس این مصوبه خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و مورد تأیید قرار گرفت.

وی درباره طرح حمایت از گزارشگران فساد خاطرنشان کرد: ایرادات شورای نگهبان به این مصوبه رفع شده است و تنها دو ابهام جزئی وجود دارد که در صورت رفع این ایرادات از سوی مجلس، این مصوبه نیز مورد تأیید شورای نگهبان قرار خواهد گرفت، همچنین لایحه شورای حل اختلاف نیز در جلسات اخیر مورد بررسی قرار گرفت؛ این مصوبه نیز در مراحل قبل با اشکالات و ابهاماتی مواجه شده بود که با اصلاحاتی که در مجلس انجام شد از مجموع ایرادات واردشده بسیاری رفع شده است و اگر موارد باقی‌مانده نیز رفع شود می‌تواند مورد تأیید اعضای شورای نگهبان قرار گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح قانون انتخابات مطالبه‌ای بود که سالها مطرح بود. این مصوبه در راستای حقوق مردم و داوطلبان و سیاست‌های کلی ابلاغی قدم‌هایی را برداشته است.

عمدتاً اشکالات و ابهامات نسبت به این مصوبه برطرف شده و تنها چند مورد جزئی باقی مانده است و اگر این موارد نیز از سوی نمایندگان مجلس مرتفع شود، شورای نگهبان این مصوبه را نیز مورد تأیید قرار خواهد داد. امیدواریم نمایندگان مجلس هرچه زودتر ایرادات ‌و ابهامات باقی‌مانده را نیز اصلاح کنند تا این مصوبه با تبدیل شدن به قانون در انتخابات مجلس دوازدهم اجرایی شود.

طحان نظیف درباره بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی عنوان کرد: همه موارد ایرادات و اشکالات مرتبط با این طرح مرتفع شد اما برخی از مواردی که شورا به آن ایراداتی وارد کرده بود، مجلس آن را اصلاح نکرده بود، این موضوع به‌منزله این است که نمایندگان قصد اصرار بر مصوبه خود دارند که طبعاً بر اساس قانون باید این موارد به مجمع تشخیص مصلحت ارسال شود.

وی درباره شفافیت جلسات مجمع تشخیص گفت: شفافیت موضوعی است که عملکردها را بهبود می‌بخشد، ما در شورای نگهبان بدون هیچ الزام قانونی در این حوزه پیشگام بودیم لذا شفافیت نظارت عمومی بر قانون اساسی را توسعه می‌دهد اما بر اساس اصل 112 قانون اساسی تدوین مقررات مجمع به‌عهده خود مجمع است و اعضای مجمع باید خودشان نسبت به اصلاح مقررات داخلی این مجمع تعیین تکلیف کنند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره مصوبه مجلس مبنی بر تناسبی‌شدن انتخابات مجلس در تهران گفت: ما در مرحله قبل نسبت به اصل تناسبی شدن انتخابات مشکلی نداشتیم و نسبت به برخی موارد آن ابهاماتی داشتیم که با اصلاحات صورت‌گرفته از سوی مجلس تمامی ابهامات و ایرادات ما نسبت به این موضوع مرتفع شد، البته هیئت عالی نظارت مجمع ایرادات نسبتاً اساسی به این مصوبه داشت که برخی از این ایرادات برطرف شده اما برخی دیگر از این ایرادات تا آخرین مکاتبه ما با مجمع تشخیص باقی بود، البته ما اطلاعی از آخرین نظر هیئت عالی نظارت در رابطه با تناسبی‌شدن نداریم.

وی درباره راه‌های مختلف دریافت گزارش تخلفات انتخاباتی عنوان کرد: شورای نگهبان از چند طریق گزارش تخلفات انتخاباتی دریافت می‌کند که یکی از طریق ناظران مردمی است. روش دیگر که از دوره قبل در انتخابات مجلس آغاز شد و مثمرثمر بود سامانه مردم ناظر بود. مردم گزارش‌های متعددی از طریق این سامانه ارسال کردند.

طحان نظیف تاکید کرد: در این دوره نیز همین‌گونه خواهد بود و این سامانه قبل از انتخابات فعال خواهد شد و ارتقا هم خواهد یافت. بنا داریم سامانه‌های موجود را توسعه بدهیم تا مراجعات حضوری کاهش یابد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر عینی تر شدن فرآیند انتخابات گفت: بخشی از عینی تر شدن فرآیند انتخابات به عینی تر شدن شرایط نامزدها برمی گردد که مستلزم اصلاح قانون است؛ به طور مثال می توان برخی از عناوین کلی را به عناوین جزئی تغییر داد.

وی با بیان اینکه بخشی از کار نیز به اصلاح ساز و کارها برمی گردد، پیش بینی فرآیند «پیش ثبت نام» را می توان در این راستا دانست.

طحان نظیف اظهار داشت: این موضوع (پیش ثبت نام)‌ که در مصوبه مجلس شورای اسلامی آمده با ابهام شورای نگهبان روبرو نشده و در صورت تبدیل این مصوبه به قانون، در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی (اسفند 1402) این مرحله اجرایی خواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره راهکار این شورا برای مشارکت حداکثری و اینکه آیا برای تایید صلاحیت نامزدها در انتخابات آتی کشور چارچوب جدیدی دارد، گفت: بررسی صلاحیت ها آغاز نشده است اما باید گفت که شورای نگهبان برای شنیدن نکات و انتقادات گوش شنوایی دارد و مردم و چهره‌ها با شورا تعامل دارند، نکات را می گویند و ما منعی نداریم. برخی به رسانه‌ها می گویند و برخی به شورای نگهبان می‌آیند. در شورا باز است. ما برای انتخابات پرشور و رقابتی و سالم حداکثر تلاش را می کنیم و برخی حرف‌هایی که می‌زنند بازار گرمی سیاسی است.

طحان نظیف افزود: در همه انتخابات سلایق مختلف وجود دارد و هر جریانی که در چارچوب قانون عمل کند، می‌تواند در انتخابات حضور داشته باشد و ما هم از حضور جریانات سیاسی استقبال می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره تعامل شورای نگهبان با قوه قضاییه گفت: بخشی از تعامل ما با قوه قضاییه در زمان انتخابات است. امسال در انتخابات همکاری ما با قوه قضاییه به بهترین وجه صورت می گیرد. در یکسال گذشته همکاری ما در حوزه مصوبات در حد ارتباطات کارشناسی بوده و بهره مند بودیم و استقبال می‌کنیم‌.

طحان نظیف با بیان اینکه این شورا با دیوان عدالت اداری ارتباط نزدیکی دارد، افزود: یکی از افتخارات قانون اساسی این است که هر شهروندی که نسبت به هر مصوبه ای ادعا دارد که خلاف قانون است می تواند به مرجع دیوان عدالت مراجعه کند و دیوان عدالت هم آن را به شورا ارسال می کند و این شورا نیز نتیجه بررسی را به دیوان عدالت اداری ارسال می کند.

وی درباره نتایج نخستین نشست وزارت کشور و شورای نگهبان در خصوص انتخابات اسفندماه نیز اظهار داشت: ما در انتهای امسال دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان را داریم.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه جلسات متعددی از ابتدای امسال با دستگاه‌های مرتبط با انتخابات برگزار شده است، افزود: در این جلسات بر همکاری بر انتخابات سالم، پرشور و رقابتی بر مبنای قانون تاکید شد.

طحان نظیف یادآور شد: در جلسه اخیر در خصوص راهبردهای رهبری و اصلاح قانون انتخابات و استعفاها و پاسخ به استعلامات نسبت به بررسی صلاحیت‌ها بحث و نسبت به قانون شفافیت و نظارت بر تامین مالی فعالیت‌های انتخاباتی تاکید شد؛ این قانون بهمن 98 به تصویب رسید ولی چون نزدیک زمان بررسی انتخابات بود عملا فرصت اجرا پیدا نکرد و قرار شد شرایط را برای اجرای این قانون در انتخابات آتی فراهم کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان با برشمردن مزیت های مصوبه مجلس برای اصلاح قانون انتخابات اظهار داشت: اینکه مجلس دست به اصلاح قانون انتخابات مجلس مطابق با سیاست‌های کلی انتخابات زد، خوب است و گام‌های موثری برداشته شده است. این مصوبه در راستای حقوق مردم و داوطلبان تلاش‌هایی را داشته است.

وی با بیان اینکه در این طرح در جهت احقاق حقوق داوطلبان انتخابات مجلس، مهلت بررسی صلاحیت‌ها منطقی‌تر شده است، بیان کرد: درباره جرائم و تخلفات انتخاباتی هم به روز رسانی‌هایی داشته است. این مصوبه آثار مثبتی در تحقق راهبردهای مقام معظم رهبری درباره انتخابات خواهد داشت.

طحان نظیف درباره نظر شورای نگهبان درباره لایحه واردات خودروهای کارکرده، گفت: این مصوبه عصر روز چهارشنبه هفته پیش – 31 خرداد – از مجلس دریافت شده است و در نوبت بررسی در شورای نگهبان است و هنوز ما بررسی خود را درباره این لایحه آغاز نکردیم.

طحان نظیف در مورد مصوبه کمیسیون اجتماعی مجلس برای تعطیلی شنبه ها گفت: هنوز بحثی در شورای نگهبان نسبت به این موضوع مطرح نشده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.