جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

رئیسی در گفت‌وگو با نخست‌وزیر نروژ: جنگ با حماس نبرد با دموکراسی است

رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلفنی با نخست‌وزیر نروژ، کشته شدن ۱۰ هزار نفر از مردم فلسطین را نتیجه ارسال گسترده سلاح و تجهیزات از سوی آمریکا به رژیم صهیونیستی دانست و گفت: این اقدام مصداق بارز جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی است که نباید بدون کیفر بماند.

به گزارش پایگاه خبری طالشوند به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» شامگاه شنبه در پاسخ به تماس تلفنی «یوناس گاهر اشتوره» نخست‌وزیر نروژ، ضمن استقبال از موضع این کشور در توقف هرچه‌سریع‌تر جنگ و کشتار غیرنظامیان در غزه، بر ضرورت تلاش‌های بین‌المللی برای رفع محاصره و امدادرسانی فوری به این منطقه تأکید کرد.

رئیس‌جمهور همچنین از آمادگی وزارت دادگستری نروژ برای تحقیق در خصوص جنایات جنگی در غزه استقبال و آمادگی کشورمان برای همکاری در این زمینه را اعلام و تأکید کرد که نباید جنایات جنگی رژیم صهیونیستی و حمایت آمریکایی‌ها از این جنایات بدون کیفر بماند.

وی با بیان اینکه حماس دولت قانونی، منتخب و مشروع غزه است، خاطرنشان کرد: جنگ با حماس جنگ با دموکراسی است.

رئیس‌جمهور کشته شدن ۱۰ هزار نفر از جمله ۴ هزار کودک فلسطینی را نتیجه ارسال گسترده سلاح و تجهیزات از سوی آمریکا به رژیم صهیونیستی دانست و افزود: اینکه تقریبا در هر ۱۰ دقیقه یک کودک در غزه به قتل برسد، مصداق بارز جنایت علیه بشریت، نسل‌کشی و بسیار هولناک است و سکوت مشمئزکننده و حتی حمایت تسلیحاتی و ارسال تجهیزات از سوی آمریکا و تعدادی از کشورهای اروپایی به رژیم صهیونیستی گواه استانداردهای دوگانه غرب و شراکت آشکار این کشورها در جنایات صهیونیست‌هاست.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به صدور حداقل ۱۸۰ قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی در سازمان ملل، بی‌اثر بودن این قطعنامه‌ها در تغییر رفتار و عمل رژیم صهیونیستی را متذکر شد و گفت: جمهوری اسلامی ایران راهکاری دمکراتیک و عادلانه برای حل مسأله فلسطین مبتنی بر ایده هر فلسطینی یک رأی را ارائه کرده که در سازمان ملل نیز ثبت شده است.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به فهرست بلند بالای صدها زن و شهروندان عادی که در آمریکا، انگلیس، فرانسه و برخی دیگر از کشورهای غربی مدعی حقوق بشر بدون هیچ دلیل موجهی به دست پلیس این کشورها کشته یا شکنجه شده‌اند، گفت: کشورهای غربی بدون کوچک‌ترین اقدامی برای رسیدگی به چنین اقدامات ضد حقوق بشری در کشورهای خود، با توسل به اخبار و گزارش‌های مغرضانه گروه‌های خاص برای دیگر کشورها پرونده‌سازی کرده و به آنها اتهام نقض حقوق بشر می‌زنند.

رئیس‌جمهور در ادامه خواستار آن شد که کشورهای اروپایی مدعی حقوق بشر به بررسی نقض حقوق بشر در اروپا و آمریکا بپردازند.

«یوناس گاهر اشتوره» نخست‌وزیر نروژ نیز در این تماس تلفنی با بیان اینکه جهان امروز در وضعیت پیچیده و دشواری قرار دارد، تصریح کرد: نروژ از نقش مهم و مؤثر جمهوری اسلامی ایران در منطقه اطلاع دارد و ضمن قدردانی از تلاش‌های شما در زمینه کنترل تنش‌ها خواهان تعامل با ایران برای یافتن راهکارهای جدید در راستای حل و فصل بحران فلسطین است.

وی با بیان اینکه نروژ بر توقف فوری خشونت و درگیری‌ها تأکید دارد، خاطرنشان کرد: ایران و نروژ می‌توانند با استفاده از کانال‌های دیپلماتیک برای یافتن راهکار توقف فوری درگیری‌ها، رفع محاصره و امدادرسانی به مردم در غزه رایزنی و همکاری کنند.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.