جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

ساخت جنین دارای قلب و خون

نمونه جنین انسان در آزمایشگاه با استفاده از سلول‌های بنیادی جنینی ایجاد و سپس در یک ظرف چرخان مخصوص قرار داده شد که به عنوان رحم مصنوعی عمل می‌کند.
14020329000604_Test_PhotoN

به گزارش پایگاه خبری طالشوند به نقل از خبرگزاری فارس ، زندگی از یک سلول منفرد بارور شده به یک ارگانیسم کاملاً متشکل از میلیاردها یا تریلیون ها سلول تخصصی تکامل می یابد. با این حال، یکی از اساسی ترین سوالاتی که زیست شناسان در تلاش برای رمزگشایی آن بوده اند، چگونگی پیشرفت مراحل اولیه زندگی است.

اکنون برای درک چند هفته اول زندگی، دانشمندان به مدل‌های جنین مصنوعی روی آورده‌اند.

به گزارش گاردین، موسسه گوردون در دانشگاه کمبریج در یک پیشرفت قابل توجه، یک نمونه جنین انسان با ضربان قلب و مقداری خون تولید کرده که ممکن است بینشی از مرحله ابتدایی زندگی ارائه دهد.

سلول های بنیادی انسانی( سلول های اصلی در بدن ما که می توانند به هر نوع سلولی تبدیل شوند) برای ایجاد این مدل مصنوعی استفاده شدند. این مدل جنینی با تخمک یا اسپرم بارور نمی شود.

به گزارش گاردین، محققان برخی از سلول‌ها و ساختارهایی را که معمولاً در هفته‌های سوم و چهارم بارداری تشکیل می‌شوند، توسعه دادند.

دانشمندان توانستند سلول های قلب تپنده ایجاد کنند، ویژگی که در روز بیست و سوم در یک جنین طبیعی ظاهر می شود.

این ویژگی ها در آزمایشگاه با استفاده از سلول های بنیادی جنینی ایجاد شدند. سپس اجزای جنینی در یک ظرف چرخان مخصوص ساخته شده قرار گرفتند که به عنوان یک رحم مصنوعی عمل می کند.

این تحقیق تاکید می کند که این مدل فاقد جفت و کیسه زرده است که جنین با استفاده از آن رشد و در هفته های اولیه تغذیه می کند.

این پیشرفت علاوه بر ارائه راهی جدید برای بازآفرینی مراحل اولیه زندگی، در زمینه های مختلف پزشکی نیز کاربرد دارد. این یافته فرصتی استثنایی برای درک راز اساسی بیماری های ژنتیکی مختلف و همچنین علل سقط های مکرر فراهم می کند.

مدل رشد یافته در آزمایشگاه ممکن است به صنعت داروسازی کمک کند تا اثر داروهای خاص روی جنین را بررسی کند. علاوه بر این، شاید برای بررسی هر گونه ارتباط بین دیابت بارداری و ناهنجاری های قلبی در نوزادان مورد استفاده قرار گیرد.

پیش از این پیشرفت، محققان اولین مدل مصنوعی جنین انسان را ایجاد کردند که توانست تا روز چهاردم چرخه طبیعی رشد را طی کند.

هر دوی این پیشرفت‌ها به‌عنوان گام‌های اساسی هستند و این قابلیت جدید برای توسعه مدل‌های مصنوعی بینش منحصربه‌فردی را در مورد فرآیندهای جنینی که تا کنون نظارت بر آن‌ها دشوار بوده، در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.