جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

ماجرای رأی دیوان عدالت اداری برای انفصال از خدمت یک ساله معاون آموزش و پرورش

سرپرست دفتر حقوقی وزارت آموزش‌وپرورش درباره رأی دیوان عدالت اداری برای انفصال از خدمت یک ساله صادق ستاری‌فرد؛ معاون وزارت آموزش‌وپرورش توضیحاتی داد.
1402052915271787028184124

به گزارش پایگاه خبری طالشوند به نقل از خبرگزاری تسنیم، دیوان عدالت اداری اخیراً با صدور یک رأی به انفصال از خدمت یک ساله صادق ستاری‌فرد؛ معاون وزارت آموزش و پرورش حکم داده است.

دلیل این موضوع مربوط به شکایت تعدادی از معلمان مأمور به مدارس خارج از کشور است که نسبت به عدم پرداخت بخشی از حق مأموریت خود شکایت داشتند.

در همین ارتباط، امید رضاوند؛ سرپرست دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره رأی دیوان عدالت اداری مبنی بر انفصال از خدمت یک ساله صادق ستاری‌فرد گفت: آرای دیوان عدالت اداری ضمانت اجرا دارد و در صورت عدم اجرا بحث استنکاف از اجرای رأی مطرح شده و اگر این استنکاف برای شعبه دیوان عدالت محرز شود می‌تواند تقاضای انفصال از خدمت کارمند دولت را داشته باشد و در پرونده آقای ستاری‌فرد این اتفاق افتاده است.

وی افزود: اما برای رأی صادر شده از یک سو تقاضای اعمال ماده 74 قانون دیوان عدالت اداری را داشتیم، ماده 74 اشاره می‌کند: «چنانچه قاضی شعبه بدوی صادرکننده رای پی به اشتباه خود ببرد و پرونده به هر علتی به شعبه تجدیدنظر نرفته باشد، با ذکر دلیل پرونده را از طریق رئیس دیوان به شعبه تجدیدنظر ارسال می‌کند. شعبه یاد شده با توجه به دلیل ابرازی و در صورت وارد دانستن اشتباه، رای صادر شده را نقض می‌‌کند و هرگاه رای صادره به صورت قرار باشد پرونده را جهت ادامه رسیدگی به شعبه بدوی اعاده و در غیر این صورت اقدام به رسیدگی ماهوی می‌کند».

سرپرست دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: از سوی دیگر با توجه به اینکه آقای ستاری‌فرد در زمانی که معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش بود با وجود ایراداتی که به رأی صادر شده دیوان عدالت اداری وجود داشت، دستور به اقدام داد و مستنداتی در این باره وجود دارد که به میزان اختیارات خود، دستور به اقدام داده است؛ بر همین اساس تقاضای اعاده دادرسی مبتنی بر بند«ج ماده 98» قانون دیوان عدالت اداری داشتیم که امیدواریم نتیجه مورد نظر حاصل شود و رأی صادره طی روزهای آینده نقض خواهد شد.

رضاوند با اشاره به اینکه پرداخت حق مأموریت معلمان مأمور به خارج از کشور حدود 1000 میلیارد تومان بار مالی برای آموزش و پرورش به همراه دارد، گفت: این پرونده 500 نفر شاکی دارد که اگر به طور میانگین به هر کدام دو میلیارد تومان پرداخت شود حدود هزار میلیارد تومان نیاز است، بنابراین موضوعی نیست که وزیر آموزش و پرورش بتواند به شکل فوری آن را تأمین کند.

مطالبات باقی مانده مربوط به معلمان قبل از سال 96

وی افزود: این افراد معلمان مدارس خارج از کشور بودند که قبل از سال 1397 به مدارس خارج از کشور اعزام شدند و طبق مصوبه دولت (آیین‌نامه ماموریت‌ها) فوق‌العاده اشتغال در سال 1394 برای نیروهای وزارت امور خارجه افزایش یافت و در سال 1396 آن را به نیروهای آموزش و پرورش تسری دادند، بنابراین در متن مصوبه دولت تاکید شد که در صورت تخصیص اعتبار پرداخت شود اما اعتبار آن هیچگاه در بودجه سنواتی آموزش و پرورش تخصیص نیافت و تامین نشد.

رضاوند بیان کرد: وزیر وقت آموزش و پرورش اسفندماه سال 1396 برای پرداخت این فوق‌العاده اشتغال اقدام کرد و حتی احکام آن برای معلمان مدارس خارج از کشور صادر شد اما چون هیچ بودجه‌ای در قانون بودجه تخصیص نیافته بود، ذی‌حساب کل مانع پرداخت آن شد و این کار را غیرقانونی دانست بنابراین اقدام به واخواهی کرد و احکام صادرشده توسط آموزش و پرورش ابطال شد و تا به امروز این معوقات باقی مانده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.