جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

مازوت در تهران سوخته می‌شود؛ مسؤولان تکذیب می‌کنند

بر اساس گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از 16 نیروگاه کشور 14 نیروگاه مازوت‌سوزی می‌کنند این درحالی است که مدیرکل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی این موضوع را تکذیب می‌کند.
14020904000375_Test_PhotoN

به گزارش پایگاه خبری طالشوند به نقل از فارس، 6398 نفر تنها در تهران به دلیل آلودگی هوا در سال ۱۴۰۰ جان باختند، این را رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران می‌گوید.

آلودگی هوا، مدارس حضوری فردای چندین استان کشور از جمله تهران را تعطیل کرد، کارشناسان این تعطیلی را 18 درصد در رفع آلودگی هوا موثر می‌دانند اما همچنان انگشت اتهام اصلی به سوی مازوت یا همان نفت کوره است که در کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شورای شهر تهران نیز مازوت‌سوزی کارخانه‌ها را یکی از دلایل اصلی آلودگی هوا می‌دانند. مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون محیط زیست شورا در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد « دو کارخانه اطراف تهران مازوت سوزی می‌کنند» اما مدیرکل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تأکید دارد که مازوت‌سوزی در تهران نداریم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست علی سلاجقه هفته پیش عنوان کرد: «نمی‌توانم قول بدهم در زمستان امسال نیروگاه‌ها یا کارخانجات مازوت سوزی انجام نشود» اما به عنوان مسؤولی که وظیفه پیگیری این موضوع را برعهده دارم؛ مساله را دنبال و پیگیری می‌کنم.

در پاریس با اجرای طرح ممنوعیت تردد خودروهای مدل 1997 به قبل و در چین برای با تعطیلی بیش از هزار کارخانه تعطیل و تعلیق 26 هزار کارخانه معضل دیرینه آلودگی هوا را برطرف کردند.

6 سال پیش برای رفع معضل آلودگی هوا قانون هوای پاک تصویب و وظایف بیش از 20 دستگاه در زمینه رفع این مشکل مشخص شد. اما بر اساس گزارش مجلس شورای اسلامی؛ سازمان محیط‌زیست که متولی اجرای 60 ماده قانونی در این زمینه بوده «کمتر از 10 درصد وظایف» خود را اجرایی کرده است.

بر اساس قانون هوای پاک وزارت کشور، وزارت نفت، وزارت نیرو، سازمان محیط زیست، شهرداری‌ها، صدا و سیما و … مکلف به اجرای قوانین بودند هرچند که رئیس کل دادگستری تهران القاصی از محکوم شدن« 5 مدیر به دلیل ترک فعل در اجرای قانون هوای پاک» خبر داد اما هنوز این مشکل ادامه دارد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.