جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

وزارت کار: ساماندهی دستفروشان وظیفه ما نیست

بحث ساماندهی دستفروشان بارها در قالب طرح های مختلف دنبال شده است و نتیجه درستی حاصل نشده است. وزیر کار در اظهارات اخیر خود گفته است کسانی که در چهارراه‌ها و خیابان‌ها مشغول کار هستند، باید ساماندهی شوند.

به گزارش پایگاه خبری طالشوند به نقل از خبرگزاری تسنیم، دستفروشی یکی از معضلات دیرینه شهر تهران است، برخی با سدمعبر جلوی تردد شهروندان را می‌گیرند و مشکل ایجاد‌ می‌کنند، در این راستا بارها طرح‌های متعددی از سوی شهرداری‌ها, وزارت کار و وزارت اقتصاد مطرح شده است اما به نتیجه نرسیده است.

اما حدود دو ماه پیش مدیریت شهری، ساماندهی دستفروشان در کل شهر را دستور کار قرار داده و مکان‌هایی را برای این کار مشخص کرده است.

مسعود رنجبریان، مدیرعامل شرکت شهربان، حریم‌بان در آخرین اظهارات خود چندی پیش بیان کرده است: در بحث ساماندهی و جمع‌آوری دستفروشان در تهران یکی از بازوهای ما شرکت ساماندهی مشاغل است؛ ما بالغ بر 2200 نیرو در شرکت شهربان داریم که در سطح مناطق 22گانه هستند و 900 معبربان هم داریم که همه این‌ها در اختیار مناطق است. معبربانان در ذیل و عاملیت شهرداری ناحیه هستند و آنها مکلف هستند به‌صورت مرتب جمع‌آوری سدمعبری‌ها را انجام دهند و این اقدام در جاهای مختلفی از جمله چهارراه ولی‌عصر(عج) که مورد تأکید بیشتر اعضای شورای شهر بود انجام شد.

وی ادامه داد: چهارراه ولی‌عصر بزرگ‌ترین چهارراه کشور است و تردد آن در سطح بالایی است؛ در ضلع جنوب‌شرقی پارک دانشجو هم تئاتر شهر است، ما دو المان مهم در این قسمت داریم که خودش پاخور تردد را بالاتر می‌برد لذا حضور زیاد مردم و هنرمندان و کنار آن هم وجود پارک دانشجو باعث تردد زیاد می‌شود، لذا بساط‌گستران در این محدوده بیشتر بودند. از اواسط ماه گذشته بحث جمع‌آوری بساط‌گسترها را آغاز کردیم و حتی روزهای پنج‌شنبه و جمعه هم اجازه بساطی را نمی‌دهیم.

رنجبریان گفت: ما بعد از جمع‌آوری دستفروشان ساماندهی را در دستور کار داریم. هنگامی که جمع‌آوری انجام می‌شد میزی در آن محدوده گذاشته بودیم که دستفروشان اسامی خود را می‌نوشتند ما باید آمار را چک کنیم دستفروشان واقعی شناسایی کنیم و منطبق با دستورالعمل‌ها غرفه دهیم؛ ببینید برخی از این افراد دستفروش نیستند عده‌ای آنها را به‌کار می‌گیرند و روزانه حقوق می‌دهند، فارغ از یک کسب‌وکار این اقدام به یک بحث درآمدزایی برای گروهی منجر شده است به همین دلیل ما به‌دنبال شناسایی دستفروشان واقعی هستیم تا حقی از کسی ضایع نشود.

شهرداری تهران در راستای ایجاد امکان برای افراد نیازمندی که اقدام به دستفروشی می‌کنند با وزارت تعاون و وزارت اقتصاد صحبت‌هایی کرد که از این افراد که واقعاً شغلشان دستفروشی است و نیازمند هستند حمایت صورت بگیرد. شناسایی دستفروشان واقعی در حال انجام است و در محورهای مختلف توسط شهرداری‌های مناطق انجام می‌شود و ثبت‌نام آنها در حال انجام است.

به گزارش تسنیم، سال گذشته نیز امیر سیاح، رئیس مرکز بهبود محیط کسب‌وکاربا بیان اینکه “در شرایط فعلی بخشی از مردم و مسئولان تصور می‌کنند که دستفروشی غیرقانونی است”، گفت: در برخی از موارد شهرداری‌‌‌‌‌‌ها برخورد می‌کنند. نگاه پلیس نیز سوءاستفاده از دستفروشی برای مواردی نظیر قاچاق است. کسب‌وکارها دستفروشی را رقیب خود می‌‌‌‌‌‌بینند، اقتصاددانان نیز می‌گویند دستفروشی یک فرصت است اما ریسک و هزینه مبادله بالایی دارد.

وی افزود: یک سؤال کلیدی وجود دارد، این‌که؛ در شرایطی که نرخ اشتغال پایین است و دولت الزامی برای تأمین اشتغال پایدار ندارد، دستفروش بهتر است یا بی‌‌‌‌‌‌کاری؟ کسب‌وکارهای خرد نیاز به مشتری دارند، ضمن اینکه این کسب‌وکارها امکان رشد ندارند. دستفروشی می‌تواند زمینه کسب‌وکارهای بزرگ را ایجاد کند.

سیاح ادامه داد: برخی از کارآفرینان در کشور ما توانستند فاصله بین دستفروشی و خرده‌فروشی تا کسب‌وکارهای بزرگ را طی کنند.

همچنین محمود کریمی‌بیرانوند، معاون اشتغال وزارت کار نیز درباره دستفروشی معتقد است: البته دستفروشی خود‌به‌خود یک شغل است و بعضاً درآمد خوبی هم دارد اما باید چارچوب داشته باشد فعلاً دستفروشی رسمیت پیدا نکرده است.

این اظهارات بیرانوند سال گذشته مطرح شد و ابزار کرده بود: امیدواریم تا آخر سال 1401 در قالب طرح بین وزارتخانه پدیده دستفروشی را بتوانیم به‌رسمیت بشناسیم و ساماندهی کنیم.

*نظر وزیر کار درباره ساماندهی شغل دستفروشی

صولت مرتضوی, وزیر کار چند روز گذشته درباره ساماندهی دستفروشان بیان کرده است: کسانی که در چهارراه‌ها و خیابان‌ها مشغول کار هستند، باید ساماندهی شوند.

وی ابراز کرده است: از کسانی که در معابر مختلف شهر به کسب‌وکار مشغول هستند، حمایت می‌کنیم. ما بر این باور هستیم که این افراد باید ساماندهی شوند، بالاخره یک نوع شغل است و اگر این اشتغال‌ها ساماندهی و بیمه‌پرداز شوند، آتیه آنها هم تضمین خواهد شد لذا در این راستا از هر نوع اقدامی که پیرامون ساماندهی و حمایت از این بخش از کسبه باشد، حمایت می‌کنیم.

وزیر کار معتقد است: ساماندهی شاغلین این حوزه با وزارت کار نیست، ما ناظر بر حوزه اشتغال و کار هستیم، به‌عبارتی اشتغال را دستگاه‌های مختلف انجام می‌دهند و ما نظارت می‌کنیم و در حقیقت وزارت کار حلقه اتصال و وصل است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.