جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
او در پاریس تیلور را می‌برد

پهلوان باشی ایران به تیم حسن یزدانی پیوست!

جابر صادق‌زاده "پهلوان باشى" ايران، از برد حسن يزدانى در المپيك پاريس برابر ديويد تيلور سخن به ميان آورد.
3pc1yxah

به گزارش پایگاه خبری طالشوند به نقل از “ورزش سه”، هفدهم دى ماه و سالگرد پنجاه و ششم درگذشت جهان پهلوان آقا غلامرضا تختى بهانه‌اى شد تا با جابر صادقزاده “پهلوان باشى ايران”، گفت و گويى ويژه و اختصاصى در مورد پهلوانى، كشتى و وضعيت ورزش كشورمان در سال برگزارى المپيك سى و سوم انجام دهيم.

“پهلوان باشى” ايران، عنوان لقبى رسمى است و به كسى داده خواهد شد كه بيشترين عنوان قهرمانى را در رقابت‌هاى كشتى پهلوانى كشور به دست بياورد،
لقبى كه به مدت ٣١ سال با كسب شش بازوبند به مرحوم عليرضا سليمانى اختصاص داشت و در سال ١٤٠٠، جابر صادقزاده موفق شد با رسيدن به هفتمين عنوان قهرمانى و بازوبند پهلوانى آن را به خود اختصاص دهد.

بعيد است تا سال‌ها ركورد هفت قهرمانى جابر صادقزاده در كشتى پهلوانى ايران شكسته شود و عنوان “پهلوان باشى ايران” را كسى ديگر با هشت قهرمانى به خود اختصاص دهد.

1977315

پرافتخارترين قهرمانان رقابت‌هاى كشتى پهلوانى ايران از اولين دوره رسمى اين پيكارها كه در سال ١٣٢٣ شمسى برگزار شد:

١)جابر صادقزاده با هفت عنوان 🏆
در سال‌هاى ١٣٩١، ٩٤، ٩٥، ٩٦، ٩٧، ٩٨ و ١٤٠٠
٢)عليرضا سليمانى با شش عنوان 🏆
در سال‌هاى ١٣٥٨، ٦١، ٦٢، ٦٤، ٦٥ و ٦٩
٣)عباس زندى با چهار عنوان 🏆
در سال‌هاى ١٣٢٨، ٣٢، ٣٣ و ٣٤
-)محمود ميران با چهار عنوان 🏆
در سال‌هاى ١٣٧٣، ٧٤، ٧٥، ٧٦
٤)احمد وفادار با سه عنوان 🏆
در سال‌هاى ١٣٢٩، ٣٠ و ٣١
-)جهان پهلوان غلامرضا تختى با سه عنوان 🏆
در سال‌هاى ١٣٣٦، ٣٧ و ٣٨
-)حميد قشنگ با سه عنوان 🏆
در سال‌هاى ١٣٧٧، ٧٨ و ٨١
-)آرش مردانى با سه عنوان 🏆
در سال‌هاى ١٣٨٨، ٨٩ و ٩٠
٥)احمد ميرزاپور با دو عنوان 🏆
در سال‌هاى ١٣٩٢ و ١٤٠١

همچنين اين چهره‌هاى شناخته شده و عنوان دار نيز توانسته‌اند هر كدام دو بار بازوبند پهلوانى كشور را با قهرمانى در كشتى پهلوانى ايران بر بازو ببندد، منصور مهديزاده، محمدحسن محبى، محمدرضا توپچى و ايوب بنى نصرت.

رضا سوخته سرايى در ١٣٥٤، فردين معصومى ١٣٨٦ و پرويز هادى نيز  در سال ١٣٩٣ با قهرمانى كشتى پهلوانى ايران، پهلوان كشور شدند.

در حال حاضر احمد ميرزاپور با قهرمانى در آخرين دوره رقابت‌هاى كشتى پهلوانى كه ١٤٠١ برگزار شد، عنوان پهلوان كشور را به خود اختصاص داده است.
ميرزاپور در سال ١٣٩٢ هم پهلوان ايران شده بود و پهلوان سال ١٤٠٢ كشور در رقابت‌هاى چهارم و پنجم بهمن ماه مشخص مى‌شود.

جابر صادقزاده پهلوان باشى قائمشهرى و ركوردار تعداد قهرمانى در كشتى پهلوانى ايران كه مدال‌هاى طلاى سنگين وزن جوانان آزاد جهان و دو طلاى كشتى ساحلى دنيا را نيز به گردن آويخته، توسط بردارش سبحان صادقزاده وارد دنياى ورزش كشتى شد و نادر صديقى، منوچهر صمدى و ستار شيرآقايى مربيان سازنده و پايه‌ى او محسوب مى‌شوند.

1977316

او امروز با ٣٣ سال سن و مدرك دكتراى مديريت ورزشى بالاترين رتبه ورزش‌هاى زورخانه‌اى كشور را به خود اختصاص داده است.

•آقا تختى سرآمد و تجلى پهلوانى و شرافت است
•پهلوان بايد خود را به نور آگاهى، ورزيده كند
•فشار روانى پاشنه آشيل كشتى در المپيك خواهد بود
•حسن يزدانى ورزشكار و قهرمانى عادى نيست
•براى سنگين وزن‌هاى كشتى دو مدال المپيك كنار بگذاريد
•زنان ورزش ايران بيش از پيش خوش درخشيده‌اند
•ما ايرانى‌ها در كشتى مرد روزهاى سختيم
•سال ١٤٠١ از كشتى پهلوانى خداحافظى كردم

بولت سپاهانمعناى واقعى پهلوانى از نگاه تو كه با هفت بازوبند و قهرمانى در كشتى پهلوانى ركورددارى و لقب پهلوان باشى ايران را به دست آورده‌اى، بايد جالب باشد

پهلوان در لغت معناهای متفاوتی دارد ولی از نظر من بجز توانمندی بدنی، پهلوان باید روح و ذهن خود را به نور آگاهی، ورزیده کند.
با این شرایط اقتصادی و سیستم مدیریتی همین که مردم مى‌توانند مخارج خانواده و معاش خود را تامین کنند، هر کدام یك پهلوان به حساب مى آيند.

بولت سپاهانچرا آقا تختى نماد و معناى پهلوانى است؟

آقا تختی همیشه در طرف مردم ايستاد و حامی مردم بود، ايشان از درد مردم حرف مى‌زد و براى دفاع از حق هميشه جلودار محسوب مى‌شد.
مردم این مسلک پهلوانی را دوست دارند و هر کس که در این مسیر حركت كند برای مردم عزیز و محترم خواهد بود. آقا تختی سر آمد و تجلی مرام پهلوانی و شرافت بود.

بولت سپاهانبا كسب هفت قهرمانى در كشتى پهلوانى كشور و اينكه ٣٣ ساله هستى نمى‌خواهى باز هم روى تشك بدرخشى و ركورد و تعداد قهرمانى‌هايت را در كشتى پهلوانى، افزايش دهى؟

هر قهرمانی بى شك هدفی را برای مسیر قهرمانى در نظر مى‌گيرد، خدا را شکر در ورزش زورخانه‌ای و کشتی ایران توانستم رکوردی ثبت كنم و از این بابت خوشحالم و خدا را شاکر.

ديگر قرار نيست روى تشك به عنوان كشتى گير حضور پيدا كنم و سال ١٤٠١ با كسب هفتمين عنوان و به دست آوردن آخرين بازوبند خداحافظى كردم.

بولت سپاهانحالا كه ديگر قرار نيست كشتى پهلوانى بگيرى پس چه برنامه‌اى براى ادامه حضور خودت، در ورزش ترسيم كرده‌اى ؟

زندگی من با ورزش عجین شده شاید روی تشک نبرد نکنم ولی بواسطه سال‌هاى سال تجربه حرفه‌اى در کشتی، مى‌توانم در حیطه‌های مختلف به بچه‌های هم رسته تا جايى كه در توانم باشد کمک كنم، همچنين به نظرم بواسطه تدریس در رشته مدیریت ورزشی انتقال این تجربیات بصورت علم محور و حرفه‌ای‌تر پیش خواهد رفت.

1977318

بولت سپاهاننمى‌خواى مربى شوى يا با توجه به داشتن مدرك دكتراى مديريت ورزشى به مديريت كلان و سيستماتيك براى كمك به رشد و شكوفايى ورزش روى بياورى؟

من دقيقا مثل یک سربازم، هدفم هم خدمت به مردم، ورزش زورخانه‌ای و کشتی است.
هر جایی نیاز به وجودم باشد و بتوانم مثمرثمر باشم شك نكن بى منت حتما ورود خواهم كرد. رشته‌ی تحصیلی من مدیریت ورزشی بوده و بواسطه فضای ذهنى‌ام بر اساس رشته و مدرك تحصيلى، همیشه دغدغه‌ی مسائل مدیریتی را دارم. ضعف مدیریت ورزشی ما این دغدغه را برايم هميشه دوچندان كرده، خدمت به مردم در هر جایگاهی براى من بدون شعار مقدس به حساب مى‌آيد البته اگر هدف فقط خدمت باشد نه اينكه كسب جایگاه و…

بولت سپاهانتو در كشتى آزاد مدال طلاى سنگين وزن جوانان جهان را در كارنامه دارى المپيك هم نزديك است به نظرت پاشنه آشيل كشتى ما در ٢٠٢٤ پاريس چه مى‌تواند باشد؟

فشار روانى سنگين و تشديد آن يا بالا بردن انتظارات مى تواند پاشنه آشيل باشد.
بار روانی زیاد روی دوش ورزشکار  مى‌تواند اصلی‌ترین دلیلى باشد كه كسب نتايج مطلوب را تحت شعاع خود قرار دهد، تصميم گيرندگان مى ‌وانند با کمک‌ها و حمايتهاى مادی و روانی این بار را از روى شانه‌هاى ورزشکار سبک کنند يا به حداقل برسانند.

بولت سپاهانبه نظرت كشتى آزاد و فرنگى با توجه به انتظارات بسيارى كه از اين دو رشته براى مدال آورى در المپيك وجود دارد چطور نتيجه خواهند گرفت؟

ما ایرانی‌ها مرد نبردهای سخت هستيم.
حس جنگندگی بچه‌ها با قوت قلبی که از حمایت مردم مى‌گیرند و تكيه بر سیستم تمرینات حرفه‌ای مى‌تواند به نتایج مطلوب كمك كند.
به امید خدا بچه‌هاى تيم ملى فرنگى و آزاد خوب نتيجه خواهند گرفت،

بولت سپاهاننظرت در مورد حسن يزدانى كه بعد از عمل كتف قرار است براى المپيك روى تشك برگردد؟

حسن آقا یک ورزشکار عادی نیست، کسی که بتواند تاریخ ساز شود و ۹مدال المپيك و جهان را در كمال افتخار به گردن آويزد قطعا یک سرمایه‌ی ملی در ورزش کشور محسوب مى شود.
همیشه به حسن يزدانى امیدوار بوده و هستم.
فارغ از هر نتیجه‌ای هم ما مردم دوستش داریم.

بولت سپاهانكشتى حسن و تيلور رو چطور تحليل مى‌كنى؟

کشتی حسن آقا و تیلور کشتی جذابیه که تمام ما رو میخکوب و محو تماشا مى‌كند و وجه اشتراک همه‌ی ما خوشحالی از این نبرد خواهد بود

بولت سپاهانحسن در المپيك از نظر فنى چطورى مى‌تواند تيلور را شكست دهد؟

حسن يزدانى در المپيك تيلور را مى‌برد و بايد ببرد، اما اجازه دهيد در مورد شيوه‌هاى فنى من نظرى ندهم چون بسيارى از پيشكسوتان و قهرمانان بزرگى در كشتى ايران هستند كه مى‌توانند در اين مورد نسخه‌اى را تجويز كنند، خود حسن آقا بى شك با اين همه مدال و تجربه بهترين شيوه‌ها را براى غلبه بر ديويد تيلور در ذهن دارد.
او در كنار جايگاه فنى‌اش در كشتى جهان روحيه پهلوانى بسيار بالا و برجسته‌اى هم دارد.

بولت سپاهانوضعيت امين ميرزازاده يا اميرحسين زارع را به عنوان سنگين وزن‌هاى آزاد و فرنگى چطور ارزيابى مى‌كنى؟

برای سنگین وزن‌هاى كشتى از همین حالا باید دو مدال کنار گذاشته شود، دو کشتی گیر با اخلاق و با تکنیک که قطعا مى‌توانند سال‌های سال برای ما مدال آور باشند.

1977317

بولت سپاهاناز نگاه تو بزرگترين مشكل ورزش كشور؟

عدم ایجاد توازن در تمام وجه‌های زندگی ورزشکار مشکل ساز است، یک ورزشکار بجز زندگی ورزشی باید فارغ از دغدغه‌ی مالی و روانی نفس بكشد تا بتواند دستاوردی که در خور جایگاهش هست بدست بیاورد.

بولت سپاهانچرا هميشه قبل از المپيك با اين همه استعدادى كه در ورزش موج مى‌زند نگران نتايج و عملكرد ورزشكاران هستيم؟

به هر حال وجهه‌ی كشورمان در عرصه‌ی بین الملل قطعا استرس زاست و چون بار بيش از هشتاد میلیون ملت ایران روى دوش ورزشکاران است این جایگاه فشار روانی بالایی ايجاد مى‌كند.

بولت سپاهانجايگاه ورزش زنان  و قهرمانان رشته هاى مختلف را چگونه مى بينى؟

به نظرم در ورزش ما هرچند شرایط هنوز برای بانوان در حد شأن زنان سرزمینم مساعد نیست ولی بهتر از سالهای گذشته به پيش مى رود.
با وجود تمام محدودیت ها در عرصه ورزش بانوان که بر هيچكدام از ما پوشیده نیست ولی زنان غیور ورزشکار هر سال بیش از پیش خوش درخشیده اند و افتخار آفرینی مى كنند.

بولت سپاهانتو نماد پهلوانى ايرانى و اين وضيفه‌ات رو سنگين كرده اما هميشه مردمدارى خودت رو حفظ كرده اى و خودت رو از مردم جدا نمى دانى چرا برخى ورزشكارها مردم و مشكلاتشان رو درك نمى‌كنند؟

خوشحالم که به این صفت پربار من را مى شناسيد و خدا را بابت این نگاه شاکرم اما همانطور که در سالهای ورزش حرفه اى نگاه پر مهر مردم و دعای خیر و حمایت بى دريغ آنها شیرینی ای بينظيرى برايم داشت، بهای این ارزش و نعمت، همدلی و حمایت متقابل با همین مردم، اتحاد متقابل و همدلی همه ى ما با هم است.

گوشه‌اى از افتخارات “جابر صادق زاده” پهلوان باشى قائمشهرى امروز ورزش ايران:

🥇قهرمانى كشتى آزاد جوانان ٢٠١١ جهان ١٢٠ كيلو
🥇قهرمانى كشتى ساحلى ٢٠١٥ جهان به اضافه ٩٠
🥇قهرمانى كشتى ساحلى ٢٠١٦ جهان به اضافه ٩٠
🥇سومين دوره بازيهاى جهانى عشايرى قرقيزستان
🥇جام جهانى ورزش هاى زورخانه اى تاجيكستان

✍🏻 پوريا تابان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.