جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین زائران ایرانی حج تمتع روانه منا و عرفات شدند

کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین زائر ایرانی اعزام شده به حج تمتع امسال که یک نوزاد شیرخوار ۱۰ ماهه و ویک پیرمرد ۱۱۱ ساله هستند، امروز دوشنبه روانه صحرای عرفات و سرزمین منا شدند تا مناسک حج خود را به جای آورند.
1402040515543362727838914

به گزارش پایگاه خبری طالشوند به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ کوچک‌ترین زائر حج تمتع امسال «فریما شاهی» متولد 16 شهریور 1401 از شهرستان سیرجان استان کرمان و شیعه است، در حالی که بزرگ‌ترین زائر، «مصطفی محمدزاده» متولد 4 خرداد 1291 از روستای تاژان شهرستان بانه استان کرمان و اهل سنت است.

اختلاف سنی این دو نفر فاصله 110 ساله میان زائران ایرانی حج تمتع را در سال جاری نشان می‌دهد.

محمدزاده بامداد امروز با اتوبوس‌های انتقال حجاج ایرانی به سرزمین منا رفت تا مطابق احکام اهل سنت، از آنجا راهی سرزمین عرفات شود؛‌ شاهی نیز که با پدر و مادرش در حج تمتع بسر می‌برد، عصر امروز با اتوبوس به صحرای عرفات خواهد رفت تا فردا سه‌شنبه، همراه با 2 میلیون و 300 هزار حاجی از کشورهای مختلف، روز عرفه را در صحرای عرفات بیتوته کنند.

آنها سپس به مشعر رفته و پس از آن، صبح چهارشنبه (دهم ذی‌الحجه مطابق با تقویم عربستان) همزمان با عید سعید قربان در سرزمین منا خواهند بود تا با رمی جمرات (سنگ زدن به شیطان)، حلق و تقصیر (تراشیدن و کوتاه کردن مو) و قربانی کردن گوسفند، مناسک حج تمتع خود را کامل کنند.

امسال 87 هزار و 541 زائر ایرانی به سرزمین وحی رفته‌اند تا مناسک حج تمتع را به جای آورند. میانگین سنی این افراد، حدود 60 سال است و 2300 تن از آنان بیش از 80 سال سن دارند.

سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای، ضمن آرزوی توفیق برای همه زائران ایرانی در انجام مراسم معنوی حج، برای کوچک‌ترین و مسن‌ترین زائر ایرانی نیز سلامتی و تندرستی و توفیق انجام مناسک حج را از خداوند متعال مسالت کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.