جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

ارائه بخش دوم لایحه بودجه 1403 پس از تعیین‌تکلیف درآمدها‌

نمایندگان مجلس 21 آذر در بررسی بخش اول لایحه بودجه شامل منابع درآمدی آن را به دلیل ناترازی و بیش‌برآوردی رد کردند،‌ با این حال مسئول تلفیق بودجه سازمان برنامه می‌گوید: لایحه واقع‌بینانه نوشته شده است و بخش دوم بعد از تصویب منابع به مجلس ارائه می‌شود.
13990928000112_Test_PhotoN

به گزارش پایگاه خبری طالشوند به نقل از فارس،‌ دولت امسال بر اساس ماده 182 قانون آئین نامه داخلی مجلس، لایحه بودجه 1403 کل کشور را در دو مرحله پیش‌بینی منابع درآمدی و بخش دوم پیش‌بینی هزینه‌ها تقدیم مجلس می‌کند.

بخش اول لایحه بودجه که تقدیم مجلس شد،‌ به گفته داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه در صفحه مجازی ، «سازمان برنامه و بودجه ضمن رد ادعای نمایندگان مبنی بر وجود کسری بودجه در لایحه بودجه ۱۴۰۳ اعلام کرد، در بخش اول لایحه صرفا جداول منابع آمده و مصارف بودجه در بخش دوم لایحه ارایه خواهد شد.»

در این زمینه حسن چنارانی مدیر کل تلفیق و هماهنگی بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور امروز به خبرنگار فارس اعلام کرد که ما طبق قانون مجلس،‌ لایحه بودجه را در دو بخش ارائه می‌کنیم و در بخش اول منابع درآمدی لایحه بودجه ارائه شد و بنابر این ادعای ناتراز بودن هنوز سالبه به انتفاء موضوع است،‌ چون بخش هزینه‌ای لایحه هنوز ارائه نشده است.

در مورد بخش دوم لایحه بودجه به گفته چنارانی، باید بخش اول تصویب و از سوی شورای نگهبان تائید شود تا بخش دوم که شامل پیش‌بینی هزینه دولت است را به مجلس ارائه کنیم. این بر اساس قانون جدید مجلس است و ما نمی‌توانیم خلاف آن عمل کنیم.

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پس از رد کلیات بودجه سال 1403 گفت که براساس آئین نامه داخلی مجلس، دولت 7 روز فرصت دارد، اصلاحات را انجام دهد و به مجلس بازگرداند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد، من از آقای منظور (رئیس سازمان برنامه و بودجه) و دوستانمان در دولت خواهشی دارم؛ با توجه به اینکه وقت ما تنگ است، برخی دوستان که حرف از دو دوازدهم می زنند، بدانند که وقت برای چنین کاری نیست.

وی تصریح کرد: ما باید بودجه 1403 به عنوان سال اول برنامه هفتم را محکم و دقیق به سرانجام برسانیم، لذا خواهش من این است که با توجه به اینکه اولین سال با استناد به ماده 182 آئین نامه داخلی برای اصلاح ساختار بودجه کار را پیش می بریم که باید از عدم تراز و کسری عملیاتی جلوگیری کند.

بر اساس لایحه بودجه سال 1403 مجموع منابع نفتی، معادل ۵۸۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که نسبت به قانون بودجه ۱۴۰۲ حدود ۱۱ درصد کاهش یافته است.

وابستگی مستقیم بودجه به نفت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ بدون در نظر گرفتن منابع و مصارف قانون هدفمندی یارانه‌ها و ۱۳۶ هزار میلیارد تومان منابع اختصاص یافته به تقویت بنیه نظامی، معادل ۲۴ درصد بوده که نسبت به قانون بودجه سال ۱۴۰۲، کاهش ۵ درصدی داشته است.

سهم منابع مالیاتی از منابع عمومی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ نسبت به قانون بودجه سال ۱۴۰۲، ۹ واحد درصد افزایش داشته و به ۴۵ درصد رسیده است. مقدار در نظر گرفته شده درآمدهای مالیاتی حدود ۱۱۲۲ هزار میلیارد تومان است که انتظار می رود تحقق کامل داشته باشد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.