جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

استخدام معلمان غیربومی و مشکلات مدارس دولتی تهران

بومی‌گزینی در استخدام معلمان برای شهر تهران اجرا نمی‌شود، همین موضوع به‌ظاهر ساده می‌تواند وضعیت مدارس دولتی را با چالش‌هایی مواجه کند.

به گزارش پایگاه خبری طالشوند به نقل از خبرگزاری تسنیم، ثبت‌نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش برای سال 1403 از طریق سایت سازمان سنجش آغاز شده است.

بررسی دفترچه راهنمای آزمون استخدامی نشان می‌دهد که امتیاز بومی‌گزینی برای استخدام متقاضیان در شهر تهران اجرا نمی‌شود.

در دفترچه آزمون استخدامی در این رابطه آمده است: به‌استناد قانون اصلاح ماده 44 قانون مدیریت خدمات کشوری، داوطلبان بومی شهرستانی (به‌استثنای شهر تهران و مراکز استان‌ها) نسبت به سایر داوطلبان غیربومی دارای اولویت هستن

بومی‌گزینی به‌معنای اولویت استخدام داوطلبان همان شهر در آزمون استخدامی است اما این موضوع در آزمون استخدامی سال 1403 و آزمون استخدامی سال‌های گذشته در شهر تهران لحاظ نشده است.

عدم اجرای امتیاز بومی‌گزینی در شهر تهران مشکلات مختلفی را ایجاد می‌کند که مهمترین آنها ورود داوطلبان پذیرفته‌شده از مناطق مختلف کشور به تهران است.

این موضوع از یک سو آموزش و پرورش را با مشکل مواجه خواهد کرد چون بسیاری از افراد پس از مدت کوتاهی متقاضی بازگشت به شهر خود می‌شوند و درخواست خروج از تهران را دارند.

از سویی دیگر این وضعیت، مدارس شهر تهران را به‌لحاظ تراز نیروی انسانی و کمبود معلم با مشکلات جدی مواجه می‌کند و با وجود استخدام معلم جدید اما بعد از مدتی با تقاضای انتقال آنها به استان خود باز هم کمبود معلم در شهر تهران ادامه خواهد داشت.

مسعود بهرامی؛ مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران درباره این مشکل گفته بود: برخی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی در شهرستان‌های تهران بومی نیستند و تقاضای بازگشت به شهر خود را دارند، شهرستان‌های استان تهران در آزمون استخدامی اخیر بحرانی‌ترین استان به‌لحاظ نقل و انتقال است.

مشکل دیگر در حوزه تفاوت‌های فرهنگی است حتی ممکن است برخی پذیرفته‌شدگان شغل معلمی لهجه غلیظ داشته باشند که در تدریس معلم تأثیر خود را عیان‌تر نشان خواهد داد و گریبان‌گیر دانش‌آموزان می‌شود همین موضوع به‌ظاهر ساده حتی می‌تواند در بحث کیفیت آموزش هم تأثیر منفی داشته باشد.

این دو موضوع، آشکارترین تبعات بی‌توجهی به بومی‌گزینی در استخدام معلمان است و مسائل دیگری همچون مشکلات برخی پذیرفته‌شدگان برای سکونت در شهر تهران، یافتن خانه، پرداخت اجاره‌های سنگین و… ابعاد دیگر ماجراست.

به‌نظر می‌رسد نهادهای متولی مانند وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی باید نسبت به این موضوع مهم که می‌تواند تأثیر مستقیم بر وضعیت کیفیت مدارس دولتی داشته باشد، تجدیدنظر داشته باشند و بومی‌گزینی در شهر تهران را عملیاتی کنند.

انتهای پیام/+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.