جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

امام خامنه ای: قوه‌ی قضائیه یکی از ستونهای اصلی نظام اسلامی است/ اشتباه و اختلال در قوه، ضربه مهمی است

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: قوه‌ی قضائیه یکی از ستونهای اصلی در برپایی نظام اسلامی است معلوم است که اگر در این ستونهای اصلی اختلالی بوجود بیاید در کل نظام اختلال بوجود خواهد آمد.
1402040611325911927841534

به گزارش پایگاه خبری طالشوند به نقل از خبرگزاری تسنیم، در آستانه هفتم تیر ماه سالروز شهادت مظلومانه شهید بهشتی و 72 تن از یاران شهیدش و روز قوه قضائیه، رئیس، مسئولان و جمعی از قضات و کارکنان دستگاه قضا صبح امروز با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

گزیده ای از سخنان رهبر انقلاب در این دیدار به این شرح است:

* اینکه یک عده با استفاده از فضای مجازی یا غیرمجازی روی اعصاب مردم راه بروند و امنیت ذهنی مردم را بهم بزنند و مردم را بترسانند، این خلاف مقتضی احیای حقوق عامه است. قوه قضائیه باید با برنامه‌ریزی، انضباط و با قاعده وارد بشود.

قوه‌ی قضائیه یکی از ستونهای اصلی نظام اسلامی است/ اشتباه و اختلال در قوه، ضربه مهمی است

* شماها که به هر شکلی در این قوه مشغول خدمت هستید بدانید در یکی از مهمترین ارکان نظام اسلامی دارید کار میکنید.

*قوه‌ی قضائیه یکی از ستونهای اصلی در برپایی نظام اسلامی است معلوم است که اگر در این ستونهای اصلی اختلالی بوجود بیاید در کل نظام اختلال بوجود خواهد آمد.

*به همین نسبت اشتباهاتی اگر چنانچه در اینجا انجام بگیرد، اختلالی صورت بگیرد آن هم ضربه‌اش مهم است.

*باید برخورد با مراجعین در قوه قضائیه خوب باشد؛ اگر کسی که به دادگستری مراجعه میکند با اخم شما مواجه شود، ولو به کارش هم رسیدگی شود، با دل‌شکستگی از آنجا بیرون میرود و اثر سوء دارد.

* تصویر رسانه قوه قضائیه، تصویر خوبی نیست؛ باید این تصویر اصلاح شود

رهبر انقلاب: اقلیت کوچکی چهره‌ قوه قضائیه را مخدوش می‌کنند

*مبارزۀ با فساد هم در درون قوه هم در بیرون قوه یکی از وظایف شما است. یک اکثریت قاطع نزدیک به همه در قوه‌ قضائیه مردمان شریفی هستند، چه قضات، چه کارمندان، با امکانات کم با درآمد واقعاً کم، کار سخت انجام می‌دهند. شرافت این عزیزان را نباید انسان از نظر دور بدارد.

* یک اقلیت کوچکی هم هستند که از موقعیت سوء‌استفاده می‌کنند ؛ چهرۀ قوه را در نظر مردم مخدوش میکنند.

* حیف است؛ با این باید مبارزه کرد. باید همۀ اعضا و اجزای قوه مراقبت کنند که فساد وارد نشود. خدای نکرده وقتی یک بخشی فساد وارد شد این بیماری سرایت پیدا می‌کند.

*در مسائل کشور، ملاک داوری خروجی کارها است و نه فقط آمارها

رهبر انقلاب: سند تحول قوه‌ قضائیه باید به‌سمت عملیاتی‌شدن پیش برود

* قوه‌ قضائیه چهل و چند سال پشتوانۀ تجربه و آزمون و خطا دارد. برای تحول از این تجربه‌ها باید استفاده کرد. تحول یعنی نقاط مثبت را تقویت کنیم، نقاط منفی را به صفر برسانیم.

* طرح تحول چند سال قبل در قوۀ قضائیه تهیه شده است. کارشناس‌هایی که در این چند سال راجع به این طرح با بنده صحبت کردند یا گزارش کتبی دادند همه می‌گویند این طرح، طرح خوبی است، طرح متقنی است. این طرح الان در اختیار شما در قوه‌ قضائیه است.

* این طرح باید پیش برود، پیشرفتش کم بوده، باید پیشرفت کند. باید به‌سمت عملی‌شدن، عملیاتی‌شدن طرح تحول و سند تحول قوه‌ قضائیه باید پیش برود.

تذکر رهبر انقلاب: آمارها مهم‌اند، اما در همه مسائل کشور ملاک باید خروجی و محصول نهایی باشد/ باید دید که دست مردم چه می‌رسد

* کارهایی که سال گذشته گفته شد، اطلاع پیدا کردم همان وقت در قوه‌ قضائیه یک قرارگاهی تشکیل شد برای پیگیری آن کارها. در بخشی از آن کارها پیشرفت‌های خوبی هم بوده در بخشی هم پیشرفتی نبوده. بالاخره کار شد، ترتیباتی فراهم شد که این ایجاد ترتیبات برای اینکه کارها را جلو ببرند، خود این یک چیز مهم و قابل توجهی است.

* منتها یک نکته را من عرض بکنم مناط داوری را خروجی کار قرار بدهید. فرض کنید اینی که ما سر فلان قضیه این کارها را کردیم و این تعداد جلسه گذاشتیم و… اینها ملاک نیست. ملاک این است که نتیجه چه شد، خروجی کارها چه شد. این در همه‌ مسائل کشور این‌جوری است. آمارها مهم‌اند، منتها باید نشان داده شود که خروجی این آمارها و این مطالبی که گفته شد، چیست، آن مهم است. محصول نهایی مهم است که دست مردم چه می‌رسد.

* یکی از وظائف قوه‌ قضائیه تأمین آزادیهای مشروع است. در ذیل حکم شرع، آزادیهای مردم باید تأمین بشود. خب دستگاههای قدرت به‌طور طبیعی در یک مواردی دچار معارضه می‌شوند. چه کسی باید به داد مردم برسد در این زمینه؟ قوه‌ قضائیه.

این خبر در حال تکمیل است….

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.