جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

امسال بالغ بر ۱۴۵۰۰ نوزاد در گیلان متولد شده اند/ تالش جوان ترین شهرستان گیلان است

مدیرکل ثبت احوال گیلان، با بیان اینکه در ۹ ماهه امسال ۷۴۶۸ واقعه ولادت مربوط به پسران و ۷۰۶۱ واقعه ولادت مربوط به دختران است، گفت: از این تعداد واقعه ولادت، ۲۵۵ مورد ولادت دو قلو و ۶ مورد ولادت سه قلو داشتیم.
62865696

به گزارش طالشوند امیر حسن زاد در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به آمار وقایع حیاتی استان گیلان در سال جاری، اظهار کرد: در ۹ ماهه امسال، تعداد ۱۴ هزار و ۵۲۹ واقعه ولادت را ثبت کردیم که ۷۴۶۸ واقعه مربوط به پسران و ۷۰۶۱ واقعه مربوط به دختران است.

 

وی ۷۷ درصد وقایع ولادت را شهری و ۲۳ درصد را روستایی دانست و افزود: از این تعداد واقعه ولادت، ۲۵۵ مورد ولادت دو قلو و ۶ مورد ولادت سه قلو داشتیم.

 

مدیرکل ثبت احوال گیلان بیشترین ولادت ها را مربوط به مادران در گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ سال با تعداد ۴۲۶۴ واقعه ولادت دانست و تصریح کرد: میانگین سن مادران در ۹ ماهه امسال ۳۰ سال بوده؛ همچنین پنج سال اول ازدواج بیشترین آمار ولادت ها را به خود اختصاص داده است.

 

حسن زاد در ادامه از ثبت ۱۴ هزار و ۳۶ واقعه وفات از ابتدای سال تا پایان آذرماه ۱۴۰۲ خبر داد و اضافه کرد: ۷۷۱۱ واقعه مربوطه به مردان و ۶۳۲۵ واقعه مربوط به زنان است.

 

وی با بیان اینکه آمارهای ازدواج را از سامانه های ثبت اسناد دریافت می کنیم، یادآور شد: در هفت ماهه ابتدای سال جاری، ۸۷۲۵ مورد ازدواج داشتیم که ۷۵۸۶ مورد شهری و ۱۱۳۹ مورد روستایی است؛ همچنین میانگین سن ازدواج برای مردان ۲۸ و برای زنان ۲۵ سال بوده است.

 

مدیرکل ثبت احوال گیلان شاخص سالخوردگی در کشور را سن بالای ۶۵ سال دانست و بیان کرد: در این شاخص نسبت جمعیت بالای ۶۵ سال به جمعیت زیر ۱۵ سال را محاسبه می کنیم؛ یعنی به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت زیر ۱۵ سال، چند نفر در سنین بالای ۶۵ سال هستند. این شاخص در گیلان و کشور به ترتیب ۱۱ و ۱۰ درصد است.

 

حسن زاد با بیان اینکه براساس آخرین سرشماری، املش پیرترین شهرستان گیلان است، ادامه داد: براساس آمارهای اداره کل ثبت احوال استان، شهرستان های فومن، رودسر، شفت، املش و لاهیجان به ترتیب پیرترین شهرستان های گیلان هستند؛ همچنین تالش جوان ترین شهرستان گیلان محسوب می شود.

 

وی از الکترونیکی شدن صدور گواهی ولادت با همکاری وزارت بهداشت خبر داد و تصریح کرد: تا پایان ماه جاری، گواهی ولادت به صورت الکترونیکی صادر می شود. صدور گواهی وفات الکترونیکی نیز تا پایان سال محقق خواهد شد.

 

مدیرکل ثبت احوال گیلان با اشاره به پیشرفت ۳۷ درصدی پایگاه سببی – نسبی اداره کل ثبت احوال استان، عنوان کرد: به زودی این پایگاه راه اندازی می شود. همچنین تا پایان ماه جاری اتاق وضعیت گیلان را افتتاح می کنیم.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت صدور کارت های ملی هوشمند اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر دو میلیون و ۱۳۰ هزار قطعه کارت ملی هوشمند در گیلان تحویل هم استانی ها شده و ۱۶۰ هزار قطعه کارت در صف صدور است؛ البته ۳۶ هزار قطعه کارت در دفاتر و ادارات تابعه آماده تحویل بوده و از هم استانی ها می خواهیم برای دریافت کارت مراجعه کنند.

 

حسن زاد تعویض شناسنامه را الزامی ندانست و خاطرنشان کرد: ۵۶ درصد شناسنامه های موجود در دست مردم استان مکانیزه شده و آماده تعویض شناسنامه های قدیمی هستیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.