جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تأکید معاون وزیر علوم بر اهمیت احداث مسکن دانشگاهیان

معاون وزیر علوم با تأکید بر اهمیت احداث مسکن دانشگاهیان گفت: وزارت علوم فعال‌ترین دستگاه در بحث ساخت مسکن است، بر اساس توافق با وزارت راه، اولویت اول فاقدین مسکن و اولویت دوم همه افراد برای کسب مسکن دانشگاهیان را مد نظر قرار دادیم.

به گزارش پایگاه خبری طالشوند به نقل از خبرگزاری فارس، علی خطیبی معاون وزیر علوم در روز سوم اجلاس روسای دانشگاه‌ها در دانشگاه فردوسی مشهد، در مورد احداث مسکن دانشگاهیان اظهار داشت: امروز در آموزش عالی ۲ میلیون متر مربع فضای عمرانی نیمه کاره داریم، اگر رقم بودجه عمرانی هر سال ۱۰۰ درصد اختصاص پیدا کند، ۱۳ سال و دو ماه زمان نیاز داریم تا همین پروژه ها کامل شود. این وضع یعنی تعریف پروژه عمرانی جدید نه درست است و نه امکان آن را داریم.

وی افزود: در دولت هم پروژه جدید تعریف نشده و این سیاست کلی دولت است، حتی رئیس جمهور پروژه های نیمه کاره را تمام می کند‌.

خطیبی در مورد تامین مسکن اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه نیز گفت: بیش از ۱۰۰۰ هکتار اراضی دانشگاه را طی ۹۱ جلسه از اردیبهشت ۱۴۰۲ تا دی ماه ۱۴۰۲ داشتیم. بر اساس توافق با وزارت راه، اولویت اول فاقدین مسکن و اولویت دوم همه افراد برای کسب مسکن دانشگاهیان را مد نظر قرار دادیم.

وی اضافه کرد: برای اولین بار دستور آغاز ساخت مسکن کارکنان یک دستگاه با حضور رئیس جمهور و در جلسه شورای عالی مسکن طی هفته آینده در یک جلسه ویدیو کنفرانس داده خواهد شد. در این جلسه روند تغییر کاربری زمین های ۱۳ دانشگاه در ۸ استان انجام شده است، ما فعال ترین دستگاه اجرایی در این حوزه هستیم به دلیل اهمیت نخبگان و آموزش عالی دارد خود رئیس جمهور روند آغاز ساخت مسکن را اعلام می کنند.

به گفته خطیبی، دانشگاه هایی هم که هنوز اقدام نکرده اند، باید این روند را طی کنند تا بار مسکن از روی دوش کارمندان برداشته شود.

معاون وزیر علوم ساخت خوابگاه متاهلی را نکته مهم دیگر دانست و گفت: از آغاز تاسیس دانشگاه در ایران در سال ۱۳۱۳ تا سال ۱۴۰۰ کمتر از ۱۰۰۰ واحد خوابگاه متاهلی ساخته شده بود و از سال ۱۴۰۰ به دلیل تکالیفی که بر اساس قانون جوانی جمعیت و سیاست های نگهداشت نخبگان داشتیم و یا توجه به تاکید مقام معظم رهبری، ۳۵۰ واحد خوابگاه متاهلی ساخته و تحویل داده ایم. دانشگاه های رازی کرمانشاه، ارومیه، یزد، دامغان، صنعتی اصفهان و محقق اردبیلی اقدامات خوبی صورت دادند.

وی افزود: برای خوابگاه متاهلی با شورای پول و اعتبارات جلسات کارشناسی داشتیم و در شورا پذیرفته شد برای ساخت این خوابگاه ها از ظرفیت وام نهضت ملی مسکن استفاده شود، بانک تجارت هم بانک عامل تعیین شد. این وام دو سال تنفس دارد و با توجه به اثری که توسعه خوابگاه های متاهلی در ماندگاری در نگهداشت نخبگان و سیاست جوانی جمعیت دارد و با توجه به تاکید مقام معظم رهبری انتظار داریم دانشگاه ها از این وام استفاده کنند‌
معاون وزیر علوم خطاب به روسای دانشگاه تأکید کرد: مولد سازی را جدی بگیرید.

وی با تاکید بر اهمیت توجه به مولدسازی اموال دانشگاه ها گفت: نباید در مورد مولدسازی تردید داشته باشیم و تمام پول مولدسازی به خود دانشگاه‌ برمی گردد؛ مشروط بر اینکه اموال و املاک را در ۴ کمیته یک کمیته یکی استانی و ۳ کمیته ملی مطرح کنید. تاکنون ۸۸ ملک از دانشگاه های مختلف را به کمیته مولدسازی بردیم و مصوبه فروش گرفتیم.

خطیبی یکی دیگر از دستاوردهای این حوزه را مصوبات سفر ریاست جمهوری دانست و گفت: در دور اول ۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای پروژه های نیمه تمام جذب کردیم که ۳۴ درصد آن به حساب دانشگاه ها واریز شده است. در دور دوم سفرهای رئیس جمهور تاکید داریم، همه منابع وعده داده شده دور اول کامل اختصاص یابد‌. دانشگاه ها باید در حوزه تخصصی خود درآمدزایی کنند.

وی عنوان کرد: برخی دانشگاه ها در کاهش هزینه ها بسیار موفق بودند و برخی درآمد اختصاصی را افزایش داده اند. ولی دانشگاه ها باید در حوزه تخصصی خود مانند فروش تحقیقات، پژوهش، فروش فناوری و بهبود ارتباط با صنعت درامد کسب کنند. یکی از راه ها هم در گذشته کسب درامد از سود سپرده بود که بر اساس قانون حذف شده و به همین دلیل هم درآمد برخی دانشگاه ها کاهش یافته است.

به گفته وی، در حوزه درآمد اختصاصی دانشگاه صنعتی اصفهان و در حوزه جذب دانشجوی خارجی دانشگاه محقق اردبیلی بسیار خوب عمل کرده اند.

معاون وزیر علوم با اشاره به مدیریت بودجه و هزینه در دانشگاه ها گفت: پذیرش دانشجوی شبانه برای آموزش عالی مقرون به صرفه نیست. زیرا شهریه این دانشجویان برای یک سال به طور متوسط حدود ۸ میلیون تومان است ولی قیمت تمام شده هزینه برای این دانشجویان به صورت کلی و خام بیش از ۵۰ میلیون تومان است و این کار راهبرد مناسبی برای افزایش درآمد نیست.

وی در مورد پاداش پایان خدمت کارکنان وزارت علوم شامل اعضای هیات علمی و کارکنان اظهار داشت: حدود ۹۰۰ میلیارد تومان پاداش پایان خدمت بدهکار بودیم که قرار شد با دریافت اوراق و فروش آن، این مشکل را رفع کنیم. حدود ۲ هزار میلیارد تومان اوراق دریافت شد و در بازار فروختیم و پول به خزانه واریز شد. بر این اساس پاداش پایان خدمت همه بازنشسته ها را که ۲ هزار و ۷۰۰ نفر بودند پرداخت کردیم.

وی اضافه کرد: از محل فروش اوراق حدود ۶۰۰ میلیارد تومان باقی مانده را اجازه داشتیم توزیع کنیم که دو ترمیم تخصیص برای دانشگاه ها برای تامین منابع تغذیه تحت عنوان ضروری حساب در آذر و یک بار هم در دی ماه واریز کردیم. ترمیم تخصیص سومی هم تا قبل از واریز حقوق بهمن واریز می شود این مبلغ هم ۴۰۰ میلیارد تومان است بنابراین ۳ ترمیم تخصیص برای دانشگاه ها در این مدت داشتیم.

خطیبی در مورد سقف حقوق اعضای هیات علمی گفت: اکنون حدود ۳۳ هزار عضو هیات علمی (وزارت علوم) در کشور داریم که در کل کشور ۵۶ نفر و زیر نیم درصد، حقوق بالای سقف حقوق یعنی ۵۵ میلیون تومان دارند. بنابراین فراگیری زیادی ندارد، این موضوع در شورای عالی حقوق و دستمزد مطرح شد و در نهایت سقف حقوق برای استادیار ۶۶ میلیون تومان، دانشیار ۷۰ میلیون تومان و استاد تمام ۷۵ میلیون تومان تعیین شد ولی این موضوع شامل مقامات‌ و معاونان وزیر نشد.

وی گفت: مالیات قراردادهای پژوهشی نیز بر اساس بودجه سال آینده ۵ درصد شد. وام مسکن اعضای هیات علمی را هم از ۱ میلیارد تومان به ۲ میلیارد تومان افزایش دادیم.

خطیبی در ادامه به مواردی از قانون بودجه ۱۴۰۳ و برنامه هفتم توسعه پرداخت و گفت: بر اساس برنامه هفتم توسعه دانشگاه ها باید برای بودجه اعتبارات و هزینه ای توافق نامه با سازمان برنامه و بودجه امضا کنند. باید تلاش کنیم این مورد را تاحدی تسهیل کنیم.

معاون وزیر علوم تاکید کرد: دولت سیزدهم خود را مکلف کرده است به کارمندها رفاهیات را هم در بحث مسکن، غذا و مناسبت ها پرداخت کند. روسای دانشگاه ها نیز به این موضوع توجه کنند.

وی با تاکید بر جذب نخبگان در بدنه دولت گفت: کارمندی نیز مورد تاکید دولت است، برخی از آنها در سال جاری دانشگاه ها را انتخاب کرده اند و حدود ۱۰۰ نفر باید دوره ای را باید بگذرانند و وارد دانشگاه ها شوند، از این ظرفیت استفاده کنید. فوق العاده خاص کارمندان در مجلس ۳۰۰۰ میلیارد مصوب شده است و به همه دستگاه ها پرداخت خواهد شد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.