جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

صفر تا صد طرح هوشمندسازی کنتورهای گاز خانگی/مرحله آزمایشی طرح امسال آغاز می‌شود

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: اجرای آزمایشی طرح هوشمندسازی کنتورهای گاز با اولویت مشترکان پرمصرف و مناطق بسیار سرد، در سال جاری کلید خواهد خورد.
14020108000060_Test_PhotoN

به گزارش پایگاه خبری طالشوند، رضا نوشادی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به اقدامات این شرکت در انجام پروژه‌های استراتژیک هوشمندسازی گاز عنوان کرد: شرکت ملی گاز در آذرماه سال گذشته تصمیم گرفت، پروژه هوشمندسازی گاز را به شرکت مهندسی و توسعه گاز بسپرد که یک شرکت حرفه‌ای در حوزه مدیریت پروژه در این شرکت است.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون ما در حال انجام کارهای طراحی هستیم و مهندسان مشاور شرکت با یکی از دانشگاه‌ها در حال طراحی هستند تا اسناد و مدارک مهندسی فراهم شود.

*اجرای آزمایشی هوشمندسازی کنتورهای گاز امسال آغاز می‌شود

نوشادی گفت: برنامه ما این است که در سال جاری مشخصات فنی کنتور هوشمند، پلتفرم و ابزار ارتباطی بین این دو که ساخت داخل هستند تعیین شوند. اصرار ما این است که کل ساختار هوشمندسازی، یک ساختار ملی باشد. ان شاالله در سال جاری اجرای آزمایشی این طرح کلید خواهد خورد و کنتور برخی مشترکان صنعتی و خانگی هوشمند خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: در حال حاضر شرکت ملی گاز 27 میلیون مشترک دارد، تعداد مشترکان همراه اول و ایرانسل به ترتیب 22 میلیون و 7 میلیون نفر است که با یک سیم‌کارت به یکدیگر وصل هستند، ولی ارتباط شرکت گاز با بخش‌های مختلف کاملا فیزیکی است و از طریق خطوط لوله و کنتور انجام می‌شود. پس عظمت کار ما را در ابتدا باید درک کرد.

وی افزود: در حوزه هوشمندسازی نباید خیلی آرمانی برنامه‌ریزی و صحبت کرد، کشوری مثل انگلیس که با تحریم نیز مواجه نیست، از سال 2018 تا کنون کلا 4 میلیون الی 5 میلیون کنتور را توانسته‌اند هوشمند کنند، یعنی تقریبا سالی یک میلیون مشترک. حالا مطالعات این کار در انگلیس چند سال طول کشیده است، بماند و آن را وارد محاسبات نکرده‌ایم.

نوشادی تاکید کرد: هم‌اکنون تکلیفی بر عهده ما گذاشته شده است که در سال جاری باید چند میلیون مشترک را هوشمندسازی کرد، در حالی که به صورت واقع‌گرایانه پروژه در سال اول بسیار کند پیش می‌رود. ما هنوز مشخصات فنی کنتور هوشمند را شناسایی نکرده‌ایم و این موضوع یک ابرپروژه چند میلیارد یورویی است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: پیش‌بینی اولیه این است که به حدود 2 تا 3 میلیارد یورو سرمایه برای هوشمندسازی کنتور 27 میلیون مشترک نیاز است و با اتمام طراحی، این عدد دقیق‌تر خواهد شد.

*اولویت هوشمندسازی کنتور گاز با پرمصرف‌ها و مناطق بسیار سرد

وی توضیح داد: 45 درصد از گاز مصرفی در کشور در بخش خانگی و 55 درصد در بخش صنایع و نیروگاه‌ها مصرف می‌شود. پس هر دو بخش در اولویت هوشمندسازی هستند. هر چند تعداد مشترکان صنایع حدود 35 هزارتا است و تعداد آن به نسبت خانگی کمتر است، اما باید توجه داشت صنایع نمی‌توانند بهینه‌سازی را به سرعت بخش خانگی انجام دهند.

نوشادی عنوان کرد: در نتیجه اولویت اصلی در هوشمندسازی کنتورها با تمرکز بر مناطق بسیار سرد و پرمصرف‌های بخش خانگی و صنایع تعیین شده است. تلاش می‌کنیم که تا پایان دولت، هوشمندسازی پرمصرف‌ها و مناطق بسیار سرد انجام شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: در فاز اول هوشمندسازی که به صورت پایلوت انجام می‌شود، تامین مالی این طرح برعهده وزارت نفت است. ما به عنوان مجری طرح عمیقا با این موضوع مخالف هستیم که یک سرمایه‌گذار این پروژه را انجام دهد، زیرا تجربه این سبک تامین مالی مشخص است و ما زمانی برای تعلل نداریم و نمی‌توانیم نیازهای اساسی یک کشور را به احتمالات یک شرکت سرمایه‌گذار گره بزنیم.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.